← Uutiset

Suomalaiskarsijat kentillä su klo 11

 Tampere Openin kaksinpelin karsinnan kaavio arvottiin lauantain alkuillasta.
 Karsinnassa on mukana lopulta 14 pelaajaa, joista neljä suomalaista.

Tampereen Tennisseuran Roni Rikkonen (ATP 2085) kohtaa avausottelussaan karsinnan kahdeksanneksi sijoitetun Brasilian Oscar Jose  Gutierrezin (ATP 401). Hänen seurakaverinsa Peetu Pohjolan avausottelun vastustaja on Argentiinan Nicolas Kicker (ATP 383).
Åbo Lawn-Tennis Klubbin Vasan veljeksistä Eero pääsikin varalla olevista karsijoita mukaan ja hänelle myönnetty villi kortti siirtyi Iirolle.  Eero Vasa (ATP 1151) kohtaa karsinnan kolmossijoitetun Itävallan Alexander Erlerin (ATP 338) ja Iiro Vasa (ATP 2026) seitsemänneksi sijoitetun Ranskan Arthur Cazauxin (ATP 399).
Karsintojen ykkönen, Brasilian Orlando Luz (ATP 318), on noussut pääsarjaan SE-paikalle, jota ei tarvittu. Hänen tilalleen tulee ns. alternate-pelaaja (muutoksesta ilmoitettiin klo 22.39).

TAMPERE OPEN – TAMPERE, FINLAND
€44,820
19 – 25 July 2021

Q. Men’s Singles – Kaksinpelin karsinnan kaavio

First Round
Alternate – Bye (muutoksesta ilmoitettiin klo 22.39)
[WC] I. Vasa (FIN) vs. [7] A. Cazaux (FRA)
[2] G. Blancaneaux (FRA) – Bye
[WC] R. Rikkonen (FIN) vs. [8] O. Gutierrez (BRA)
[3] A. Erler (AUT) vs. [Alt] E. Vasa (FIN)
B. Bobrov (RUS) vs. [6] M. Eriksson (SWE)
[4] K. Jacquet (FRA) vs. [Alt] L. Castelnuovo (SUI)
[WC] P. Pohjola (FIN) vs. [5] [Alt] N. Kicker (ARG)

Karsintojen ensimmäinen kierros pelataan klo 11 alkaen Tampereen Tenniskeskuksen massakentillä, jolloin myös suomalaiskvartetti aloittaa urakkansa.
Karsintojen toinen kierros pelataan maanantaina ja niiden otteluiden voittajat etenevät pääsarjaan, jonka ensimmäisiä otteluita pelataan myös maanantaina.

TAMPERE OPEN – TAMPERE, FINLAND
€44,820
19 – 25 JULY 2021

ORDER OF PLAY – SUNDAY, JULY 18, 2021 – OTTELUJÄRJESTYS
CENTRE COURT start 11:00 am
Qualifying – [WC] R. Rikkonen (FIN) vs [8] O. Gutierrez (BRA)
Qualifying – [3] A. Erler (AUT) vs [Alt] E. Vasa (FIN)
Qualifying – [WC] P. Pohjola (FIN) vs [5] [Alt] N. Kicker (ARG)
Qualifying – [WC] I. Vasa (FIN) vs [7] A. Cazaux (FRA)

NOT BEFORE ADDED TO THE 2nd MATCH ON COURT 1

COURT 1 start 11:00 am
Qualifying – B. Bobrov (RUS) vs [6] M. Eriksson (SWE)

Not Before 1:00 pm
Qualifying – [4] K. Jacquet (FRA) vs [Alt] L. Castelnuovo (SUI)

Uusimmat päivitykset

Kohti 40. kisaa mennään
Lehacka, Tampere Open voittaja 2021
Liput su 25.7. klo 10 jälkeen vain portilta

Arkisto

Sosiaalinen media